Jak zadbać o zęby podczas świąt?

 In Profilaktyka, Stomatologia Zachowawcza

Dla naszej jamy ustnej święta to próba wytrzymałości ze względu na dużą ilość cukrów i kwasów zawartych w potrawach. Dlatego też warto w tym okresie ze szczególną starannością zadbać o zęby.

Przedstawiamy najistotniejsze zalecenia stomatologiczne w tym czasie:
  1. Pozbądź się resztek jedzenia, które zalegają w ustach po posiłku. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zawsze istnieje możliwość umycia zębów, dlatego zbawienna dla nich jest woda. Przepłukanie ust najlepiej wysoko mineralizowaną wodą, która bogata jest w wapń, fluor oraz magnez dostarczy zębom ważnych minerałów i wypłucze zalegający pokarm. Ponadto pobudzi ślinianki do pracy, które w naturalny sposób działają jako ?oczyszczacz?.
  2. Po kwaśnym posiłku, wypiciu wina, soku, czy coli warto odczekać około 30 minut. Dlaczego? Kwasy zawarte w potrawach rozmiękczają szkliwo, przez co zęby są bardziej podatne na mikrourazy, dlatego podczas szczotkowania można je uszkodzić. Warto w takim momencie wyrównać pH jamy ustnej używając gumy do żucia lub pijąc szklankę wody.
  3. W tym czasie warto zwiększyć częstotliwość mycia zębów. Zamiast 2 razy po 2 minuty, wykonać czynność 3 razy dziennie. Korzystne dla zębów jest użycie płynu do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznej.
  4. Mało pacjentów wie, że dużym wrogiem zębów jest zgaga, które często może pojawić się w trakcie spożywania obfitych i różnorodnych dań, więc lepiej jej unikać.
  5. Czasami w trakcie świąt zdarzają się przypadki ukruszenia zęba, dlatego zalecamy dokładne i delikatne gryzienie, w szczególności orzechów i migdałów.
Recent Posts

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search