Trening Oddechowy Butejki Bydgoszcz

W jednym z naszych artykułów mieliście możliwość zapoznania się z podstawami metody Butejki.

Ten wciąż mało znany sposób świadomego oddychania przyczynia się do poprawy zdrowia a jego efekty zostały naukowo potwierdzone.

Świadomi korzyści wynikających z nauki prawidłowego oddychania oraz przekonani co do jego pozytywnych rezultatów chcemy przedstawić podstawowe ćwiczenia oraz techniki oddechu związane z metodą profesora Butejki.

Zaczniemy od przypomnienia na jakiej zasadzie opiera się metoda Butejki: zbyt głębokie oddychanie zmniejsza ilość dwutlenku węgla w organizmie. Związek ten pełni bardzo pożyteczną funkcję, mianowicie pomaga w dystrybucji tlenu do komórek.

Nadmierna wentylacja może więc prowadzić do gorszego rozprowadzania tlenu, wręcz niedotlenienia organizmu!

Na ile sekund jesteście w stanie wstrzymać powietrze (tzw. pauza kontrolna)?

To prosty test, który pozwoli określić jak zdrowo funkcjonuje organizm. Zgodnie z przekonaniem profesora Butejki o znakomitym zdrowiu świadczy umiejętność wytrzymania bez wdechu ponad jedną minutę. Konieczność zaczerpnięcia powietrza w czasie poniżej 15 sekund może świadczyć o nieprawidłowym oddechu a także o niewłaściwej gospodarce dwutlenkiem węgla.

Celem technik i ćwiczeń związanych z oddechem jest osiągnięcie jak najdłuższego czasu pauzy na powyżej 40 sekund oraz zmniejszenie objętości wdychanego powietrza. Ich podstawą jest świadome oddychanie oraz kontrola wdychanego i wydychanego powietrza a także pobudzenie do działania przepony.

Oddychanie przeponowe       

Przepona jest mięśniem głównym mięśniem odpowiadającym za oddychanie. Prawidłowe wykorzystanie przepony w procesie oddychania pomaga w prawidłowym działaniu układu limfatycznego, który odpowiada za usuwanie toksyn oraz odporność organizmu.

  1. Usiądź z wyprostowanymi plecami, rozluźnij się i zamknij oczy. Połóż dłonie na brzuchu oraz wykonaj głęboki wdech nosem. Brzuch powinien unosić się tworząc balonik. Powoli wydychaj powietrze. Wykonaj w ten sposób 10 wdechów.
  2. Połóż się na plecach, ugnij nogi i zamknij oczy. Jedną dłoń połóż na brzuchu a drugą na klatce piersiowej. Kieruj spokojnie strumień powietrza w stronę brzucha tak by dłoń się unosiła. Wykonaj 30 wdechów.
Redukowanie objętości wdychanego powietrza. Zmniejszona objętość oddechowa przyczynia się do redukcji negatywnych następstw hiperwentylacji.
  1. Usiądź wygodnie i się zrelaksuj. Przyłóż palec wskazujący do nozdrzy, tuż nad ustami.
  2. Nabierz jedynie taką ilość powietrza aby napełnić nozdrza.
  3. Wykonaj powolny wydech, który poczujesz na palcu w postaci ciepłego powietrza.
  4. Postaraj się uspokoić i spowolnić wydech aby odczuwalne na palcu powietrze było jak najmniej ciepłe.
  5. Po zakończeniu ćwiczenia odczujesz potrzebę nabrania głębokiego wdechu. Postaraj się przez ok. 4 minuty nie wykonać głębokich wdechów.

Ćwiczenia oddechowe niosą same w sobie także wiele korzyści np. pomagają w wyciszeniu i relaksie, redukując stres, wzmacniają mięśnie oddechowe.

Powyższe informacje stanowią wprowadzenie do metody Butejki. Nie zastąpią jednak profesjonalnej konsultacji z lekarzem , dlatego zachęcamy do wizyty u specjalisty.

Zadbaj o siebie i swoją rodzinę już dzisiaj i umów konsultację.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

Stomatologia i Profilaktyka Bydgoszcz Czyzkowko