Pytania do Dentysty Bydgoszcz
Zapraszamy do zapoznania si臋 z odpowiedziami do cz臋stych pyta艅 naszych pacjent贸w.
Oczywi艣cie TAK!
Nale偶y pami臋ta膰, 偶e pr贸chnica jest chorob膮 zaka藕n膮 i w szybkim tempie atakuje kolejne z臋by. Wa偶ne jest, 偶eby z臋by mleczne by艂y zdrowe, poniewa偶 pr贸chnica mo偶e przenie艣膰 si臋 z z臋b贸w mlecznych na z臋by sta艂e. Pierwsze z臋by s膮 s艂abiej zmineralizowane, dlatego s膮 bardziej podatne na rozw贸j pr贸chnicy.
Je偶eli ?贸smeka? jest prawid艂owo osadzona w 艂uku z臋bowym, nie atakuje jej pr贸chnica oczywi艣cie nie ma wskaza艅 do ekstrakcji. Problem pojawia si臋 gdy taki z膮b nie ma miejsca w szcz臋ce i ro艣nie nieprawid艂owo. Wtedy lekarz mo偶e zaleci膰 usuni臋cie z臋ba. Musimy pami臋ta膰, 偶e 贸semki ze wzgl臋du na swoje po艂o偶enie s膮 trudne w utrzymaniu higieny co prowadzi do stan贸w zapalanych, dlatego je偶eli nasze 贸semki s膮 zdrowe musimy w艂o偶y膰 odrobin臋 trudu i zadba膰 o poprawne czyszczenie ich.
Kana艂owe leczenie z臋ba mo偶e by膰 efektywne, gdy posiadamy pe艂en obraz z臋ba, dlatego wykonanie zdj臋cia RTG pozwala na ocen臋 anatomii z臋ba, przede wszystkim liczby i przebiegu kana艂贸w korzeniowych. W naszym gabinecie wykonujemy zdj臋cia RTG na miejscu.
M贸wi膮c o zatruci z臋ba mo偶ecie spotka膰 si臋 z okre艣leniem dewitalizacji (tak fachowo nazywamy potocznie zwane zatrucie). Niedawno dewitalizacja by艂a nieroz艂膮cznym elementem podczas leczenia endodontycznego. Wsp贸艂czesna stomatologia stara si臋 odchodzi膰 od tego zabiegu wykorzystuj膮c nowoczesne materia艂y do leczenia z臋b贸w.
Lakowanie mo偶na nazwa膰 uszczelnianie w pe艂ni zdrowych z臋b贸w przed zaleganiem pokarmu i namna偶aniem bakterii. Lak zawiera fluor, kt贸ry stopniowo uwalnia si臋 wzmacniaj膮c z膮b. Lakowanie dotyczy z臋b贸w mlecznych oraz sta艂ych z bruzdami (trzonowce,przedtrzonowce) w okresie do 3 lat od wyro艣ni臋cia ich. Lakierowanie natomiast mo偶e by膰 uzupe艂nieniem lakowania, jak zabiegiem w pe艂ni niezale偶nym. Przed lakierowaniem fluorem dok艂adnie oczyszcza si臋 z臋by w gabinecie i mo偶na zabieg stosowa膰 na pocz膮tku pr贸chnicy.
Jama ustna jest w pewnym sensie drzwiami dla organizmu i wszelkie struktury ustroju mog膮 zale偶e膰 od jej stanu. Utrzymanie zdrowych z臋b贸w przez cz臋ste mycie, korzystanie z nici dentystycznej oraz systematyczne wizyty u dentysty pozwalaj膮 zminimalizowa膰 liczb臋 bakterii prowadz膮cych do r贸偶nych powik艂a艅. Choroby z臋b贸w mog膮 mie膰 wp艂yw na m.in. na serce, nerki, stawy czy zatoki.
Zmiany chorobowe i inne problemy, kt贸re dotykaj膮 jam臋 ustn膮 s膮 istotnym zagro偶eniem dla ca艂ego organizmu! Pr贸chnica jest chorob膮 bakteryjna i zaka藕n膮!
Profilaktyka jest podstaw膮 dbania o zdrowie z臋b贸w. Leczenie nale偶y rozpoczyna膰 wtedy, kiedy pojawiaj膮 si臋 pierwsze symptomy a nie wtedy kiedy ju偶 boli. Dlatego te偶 sugeruje si臋 wizyty u dentysty doros艂ych raz na p贸艂 roku, dzieci raz na 3-4 miesi膮ce.
Szkliwo jest najtwardsz膮 tkank膮 naszego organizmu i uszkodzenie go nawet tward膮 szczoteczk膮 i z艂膮 technik膮 szczotkowania raczej nie jest mo偶liwe. Niemniej jednak nie poleca si臋 agresywnego szczotkowania bezpo艣rednio po posi艂ku lub napoju, szczeg贸lnie o du偶ej kwasowo艣ci (kawa, wino, napoje gazowane,owoce), gdy偶 nadtrawione kwasem szkliwo 艂atwiej mo偶e ulec mikrourazom, co prowadzi do nadwra偶liwo艣ci. Lepiej pozwoli膰 艣linie najpierw zoboj臋tni膰 kwa艣ne 艣rodowisko, ewentualnie dopom贸c jej p艂ukank膮, potem szczotkowa膰 z臋by. Prosz臋 uwa偶a膰 r贸wnie偶 na pasty do z臋b贸w zawieraj膮ce du偶o element贸w 艣ciernych (tzw. Wybielaj膮ce, dla palaczy). Agresywne szczotkowanie zbyt tward膮 szczoteczka jest bardzo niebezpieczne dla dzi膮se艂.
B贸l z臋ba po borowaniu jest spowodowany tzw. nadwra偶liwo艣ci膮 pozabiegow膮. Ingerencja w struktur臋 z臋ba wi膮偶e si臋 z pewnym podra偶nieniem, kt贸re z czasem samoistnie mija. D艂ugo艣膰 tego okresu r贸偶ni si臋 w zale偶no艣ci od skali borowania oraz predyspozycji organizmu. Nie nale偶y jednak lekcewa偶y膰 takich objaw贸w. Czasem dolegliwo艣膰 spowodowana jest niedopasowaniem kszta艂tu wype艂nienia i mija po drobnej korekcie. Mo偶e te偶 by膰 zwiastunem stanu zapalnego ukrwionej i unerwionej cz臋艣ci z臋ba.
Korony protetyczne stosowane s膮 w贸wczas, gdy nie ma mo偶liwo艣ci wykonania wype艂nienia z臋ba, np. w przypadku jego znacznego uszkodzenia lub po prostu ze wzgl臋d贸w estetycznych. Istnieje wiele rodzaj贸w koron, dziel膮 si臋 ze wzgl臋du na u偶yty materia艂, technik臋 wykonania, poziom ingerencji w struktur臋 z臋ba, kosmetyk臋 i cen臋. Ka偶dy rodzaj ma swoje zalety i mo偶e w innym stopniu odpowiada膰 pacjentowi. W艂a艣ciwy dob贸r zale偶y od wielu czynnik贸w, a najlepsz膮 opcj臋 pozwoli wybra膰 stomatolog, kt贸ry odpowiednio oceni stan pacjenta.
To metoda po艣rednia wype艂niania ubytku w z臋bie, tzn. z 聽udzia艂em laboratorium dentystycznego. Jest to alternatywa do tradycyjnych wype艂nie艅 wykonywanych bezpo艣rednio w jamie ustnej przez dentyst臋.
Lekarz opracowuje ubytek i pobiera precyzyjny wycisk mas膮 silikonow膮. Technik dentystyczny na modelach przygotowuje wype艂nienie w warunkach laboratoryjnych. Obecnie cz臋sto wykorzystuje do tego nie tylko sprawne r臋ce, ale r贸wnie偶 nowoczesne technologie cyfrowe w celu precyzyjnego wymodelowania i wyci臋cia takiej ?plomby?. Na nast臋pnej wizycie lekarz wkleja 聽za pomoc膮 odpowiedniego preparatu wype艂nienie do z臋ba, jak klocek lub przestrzenny puzzel. Taka technika charakteryzuje si臋 lepsz膮 precyzj膮, estetyk膮 i wytrzyma艂o艣ci膮. Iney i onley mo偶e by膰 wykonany z 偶ywicy kompozytowej (jak tradycyjne wype艂nienie) lub z ceramiki, a nawet z艂ota. Mo偶na je stosowa膰 do ka偶dego rodzaju ubytku,ale szczeg贸lnie do tych bardziej rozleg艂ych oraz w sytuacjach , gdy zale偶y nam na bardziej precyzyjnym odwzorowaniu struktury z臋ba; np. Przy trudno艣ciach z odtworzeniem punkt贸w stycznych mi臋dzy z臋bami oraz przy odtwarzaniu z臋b贸w startych.
W przypadku niedoskona艂o艣ci estetycznych, jak np. przebarwienia, nier贸wno艣ci b膮d藕 szpary mi臋dzy z臋bami, mo偶na zastosowa膰 zabieg w postaci umieszczenia lic贸wek. Polega on na za艂o偶eniu cienkiej porcelanowej p艂ytki na prz贸d z臋ba, dzi臋ki czemu mo偶liwe jest zakrycie defektu. W ten spos贸b mo偶na poradzi膰 sobie z problemami, kt贸re wp艂ywaj膮 na pewno艣膰 siebie oraz odzyska膰 u艣miech.
Mosty adhezyjne to rodzaj most贸w protetycznych, kt贸re nie wymagaj膮 inwazyjnych metod utrzymania ich w szcz臋ce. Mostki przyklejane s膮 do s膮siaduj膮cych z臋b贸w za pomoc膮 偶ywicy kompozytowej i specjalnych skrzyde艂ek. Istotne jest to, 偶e nie trzeba pi艂owa膰 z臋b贸w (ewentualnie lekko przypi艂owa膰 szkliwo), a zabieg jest bezbolesny.
Bardzo du偶e znaczenie ma rodzaj i zakres wykonanej pracy protetycznej oraz nastawienie pacjenta do zaistnia艂ej sytuacji.
Protetyczne uzupe艂nienia powstaj膮 poprzez pobranie wycisk贸w, kt贸re pozwalaj膮 uzyska膰 efekt najbardziej zbli偶ony do naturalnego pierwowzoru. Jama ustna jest jednak na tyle wra偶liwym miejscem, 偶e pocz膮tkowo uzupe艂nienie mo偶e by膰 odbierane jako co艣 obcego. W niekt贸rych przypadkach mo偶e to nawet doprowadzi膰 do zniekszta艂cenia smaku, czy delikatnej zmiany g艂osu. W takim przypadku pacjent mo偶e sam przyspieszy膰 proces adaptacji przez 膰wiczenie pracy mi臋艣ni, np. czytaj膮c na g艂os. Po zako艅czeniu leczenia oraz adaptacji pacjent powinien czu膰 si臋 naturalnie z uzupe艂nieniem. Pojedyncza korona b臋dzie zupe艂nie nie odczuwana przez pacjenta , ale rozleg艂e uzupe艂nienia wyjmowane z jamy ustnej s膮 trudniejsze do zaakceptowania. Prawie ka偶de uzupe艂nienie protetyczne wymaga zmiany nawyk贸w higienicznych.
Zak艂ada si臋, 偶e oko艂o 90% wszystkich przypadk贸w tej kr臋puj膮cej dolegliwo艣ci le偶y w obr臋bie jamy ustnej. Przyczyn膮 mo偶e by膰: nieleczona pr贸chnica z臋b贸w, procesy gnilne z臋b贸w, pozosta艂o艣ci pokarmowe, kt贸re zalegaj膮 pod protezami lub stan zapalny jamy ustnej, kamie艅 naz臋bny. Je偶eli ten problem dotyczy r贸wnie偶 Ciebie, nie wstyd藕 si臋 i udaj do lekarza stomatologa. By膰 mo偶e wystarczy drobne leczenie, 偶eby Twoje 偶ycie wr贸ci艂o do normy.
Je偶eli odczuwasz b贸l podczas spo偶ywania lod贸w, kwa艣nych owoc贸w lub napoj贸w gazowanych Twoje z臋by cierpi膮 na nadwra偶liwo艣膰. Przyczyn膮 tego stanu mog膮 by膰 starcia z臋b贸w, uszkodzenia szkliwa r贸偶nego typu, zanik tkanek dzi膮s艂a, z艂a dieta, wzrost kwasowo艣ci w jamie ustnej (nadkwasota, refluks, bulimia), nara偶enie na dzia艂anie szkodliwych 艣rodk贸w chemicznych.
Jest to najcz臋stszy pow贸d podawany przez pacjent贸w lub ich rodzic贸w.
Nast臋pstwem leczenia ortodontycznego jest 艂adny u艣miech, ale przede wszystkim s艂u偶y one zachowaniu zdrowia z臋b贸w, staw贸w skroniowo-偶uchwowych co wp艂ywa na lepszy komfort w obr臋bie jamy ustnej. Czasami leczenie poprzez za艂o偶enie aparatu ortodontycznego niweluje wady wymowy. Zatroszcz si臋 o sw贸j zgryz i swojego dziecka. Ortodoncja to nie tylko prostowanie z臋b贸w, to leczenie prowadz膮ce do prawid艂owej funkcji 偶ucia, po艂ykania, oddychania . To dba艂o艣膰 o harmonijne rysy twarzy i postaw臋 ca艂ego cia艂a.
Kamie艅 naz臋bny jest siedliskiem ogromnej ilo艣ci 聽bakterii. Poza kwesti膮 estetyki stanowi zagro偶enie dla zdrowia otaczaj膮cych tkanek a tak偶e ca艂ego organizmu. Jest tak偶e jednym z powod贸w nie艣wie偶ego oddechu i krwawie艅 w jamie ustnej. 艢wiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca usuwanie kamienia naz臋bnego nawet dwa razy w roku. Z艂ogi naz臋bne maj膮 fatalny wp艂yw na kondycj臋 z臋b贸w i dzi膮se艂. Kamie艅 ?nie trzyma z臋b贸w?, on powoduje ich ruchomo艣膰 i utrat臋, bo niszczy ko艣膰, w kt贸rej z臋by s膮 osadzone.
P臋kni臋te szkliwo mo偶e by膰 spowodowane r贸偶nymi czynnikami, np. urazem czy bruksizmem. Wa偶na jest konsultacja z lekarzem, jednak nie zawsze sytuacja wymaga leczenia. Zaleca si臋 stosowanie past wzmacniaj膮cych szkliwo. W przypadku powstawania przebarwie艅 w miejscu p臋kni臋cia jednym ze sposob贸w na ich pokrycie jest wykonanie lic贸wki.
Wybielanie z臋b贸w jest zabiegiem bezpiecznym jednak s膮 sytuacje, w kt贸rych nie jest wskazane. Za takie uwa偶a si臋 wybielanie u os贸b bardzo m艂odych, kobiet w ci膮偶y oraz u os贸b z nadwra偶liwo艣ci膮 z臋b贸w, ods艂oni臋tymi szyjkami z臋bowymi lub ubytkami. Wybielaj膮 si臋 tkanki z臋ba, nie wybielaj膮 si臋 偶adne wype艂nienie i korony protetyczne. Zatem warto zapyta膰 dentyst臋 o rozja艣nienie z臋b贸w przed leczeniem w wa偶nym kosmetycznie odcinku uz臋bienia.
Nocne zgrzytanie z臋bami nazywamy bruksizmem. Przyczyn bruksizmu mo偶e by膰 wiele pocz膮wszy od wady zgryzu, 藕le dopasowanej plomby, protezy, korony , czy nawet 偶ucia gumy,stres, zakwaszenie organizmu. Nie leczenie tej przypad艂o艣ci skutkuje nie tylko 艣cieraniem si臋 szkliwa, ale mo偶e by膰 przyczyn膮 b贸lu g艂owy, problem贸w ze s艂uchem, czy wzrokiem. W naszym gabinecie specjalizujemy si臋 w leczeniu dysfunkcji narz膮du 偶ucia. Pani Barbara Rybarczyk nale偶y do Polskiego Towarzystwa Dysfunkcji Narz膮du 呕ucia.
Leczenie zaburze艅 narz膮du 偶ucia polega m.in. na zastosowaniu szyn relaksacyjnych (zgryzowych). Jak nazwa wskazuje szyna wp艂ywa na rozlu藕nienie mi臋艣ni 偶ucia. Ta metoda polecana jest osobom, u kt贸rych dochodzi do nadmiernego napi臋cia mi臋艣ni niweluj膮c je i chroni膮c przed zbyt silnym naciskiem stawy skroniowo-偶uchwowe.
Jak najbardziej tak, b贸le g艂owy mog膮 by膰 nast臋pstwem bruksizmu, czyli zaciskania i zgrzytania z臋bami. B贸l spowodowany bruksizmem mo偶na opisa膰 jako t臋py, promieniuj膮cy i uporczywie g艂臋boki. Je偶eli ten problem dotyczy r贸wnie偶 Ciebie warto odwiedzi膰 nasz gabinet zanim si臋gniesz po kolejn膮 tabletk臋 przeciwb贸low膮. Cz臋艣膰 wad zgryzu skutkuje nieprawid艂ow膮 budow膮 i funkcj膮 staw贸w skroniowo-偶uchwowych, co prowadzi do podra偶nienia wielu struktur odpowiedzialnych za b贸le i inne objawy pozornie zupe艂nie nie zwi膮zane z z臋bami.
Dysfunkcj膮 narz膮du 偶ucia nazywamy problemy, kt贸re zwi膮zane s膮 z nieprawid艂owo艣ciami w funkcjonowaniu mi臋艣ni w obr臋bie jamy ustnej lub staw贸w skroniowo-偶uchwowych. Najcz臋艣ciej pacjenci skar偶膮 si臋 na b贸le w okolicy twarzy, g艂owy, nawet szyi, czasami w ograniczony spos贸b otwieraj膮 usta, czy uskar偶aj膮 si臋 na trzaski przy ruchach 偶uchw膮. Trudno jednoznacznie wskaza膰 przyczyn臋 powstawania dysfunkcji narz膮du 偶ucia. Najcz臋艣ciej wymienianymi czynnikami jest stres, urazy, uwarunkowania anatomiczne i zaburzenia zgryzu, zaburzenia oddychania w dzieci艅stwie.
Dysfunkcje leczy si臋 poprzez: techniki relaksacyjne, stosuj膮c farmakologi臋 przy stanach zapalnych lub silnych b贸lach, fizjoterapi臋, poprzez zabiegi stomatologiczne m.in: za艂o偶enie szyny relaksacyjnej, cz臋sto niezb臋dne jest leczenie ortodontyczne, protetyczne, czasami chirurgiczne.
Nale偶y uda膰 si臋 do specjalisty gdy:
- Je偶eli cierpisz na 聽cz臋ste b贸le g艂owy i przyczyny neurologiczne zosta艂y wykluczone
- Doskwiera ci b贸l skroniowy
- Towarzysz膮 Ci cz臋ste szumy/piski w uszach
- Czujesz, 偶e Twoja 偶uchwa trzeszczy, wr臋cz ?przeskakuje?
- Masz wra偶enie ci膮g艂ego 聽napi臋cia mi臋艣ni szyi
- Odczuwasz dyskomfort podczas jedzenia, m贸wienia
- 艢ciera/p臋ka szkliwo Twoich z臋b贸w
- Bol膮 Ci臋 z臋by i nie mo偶na znale藕膰 tego przyczyny
- Twoja szcz臋ka blokuje si臋 podczas zamykania i otwierania ust
- Uporczywie wypadaj膮 zak艂adane wype艂nienia
- P臋kaj膮 uzupe艂nienia protetyczne