Pytania do Dentysty Bydgoszcz

Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami do częstych pytań naszych pacjentów.

Czy zęby mleczne warto leczyć?

Oczywiście TAK!

Należy pamiętać, że próchnica jest chorobą zakaźną i w szybkim tempie atakuje kolejne zęby. Ważne jest, żeby zęby mleczne były zdrowe, ponieważ próchnica może przenieść się z zębów mlecznych na zęby stałe. Pierwsze zęby są słabiej zmineralizowane, dlatego są bardziej podatne na rozwój próchnicy.

Czy powinno się zawsze usuwać ?ósemki??

Jeżeli ?ósmeka? jest prawidłowo osadzona w łuku zębowym, nie atakuje jej próchnica oczywiście nie ma wskazań do ekstrakcji. Problem pojawia się gdy taki ząb nie ma miejsca w szczęce i rośnie nieprawidłowo. Wtedy lekarz może zalecić usunięcie zęba. Musimy pamiętać, że ósemki ze względu na swoje położenie są trudne w utrzymaniu higieny co prowadzi do stanów zapalanych, dlatego jeżeli nasze ósemki są zdrowe musimy włożyć odrobinę trudu i zadbać o poprawne czyszczenie ich.

Czy powinno się wykonać zdjęcie RTG przy leczeniu kanałowym?

Kanałowe leczenie zęba może być efektywne, gdy posiadamy pełen obraz zęba, dlatego wykonanie zdjęcia RTG pozwala na ocenę anatomii zęba, przede wszystkim liczby i przebiegu kanałów korzeniowych. W naszym gabinecie wykonujemy zdjęcia RTG na miejscu.

Czy leczenie kanałowe zęba wiąże się z jego wcześniejszym zatruciem?

Mówiąc o zatruci zęba możecie spotkać się z określeniem dewitalizacji (tak fachowo nazywamy potocznie zwane zatrucie). Niedawno dewitalizacja była nierozłącznym elementem podczas leczenia endodontycznego. Współczesna stomatologia stara się odchodzić od tego zabiegu wykorzystując nowoczesne materiały do leczenia zębów.

Jaka jest różnica między lakowaniem, a lakierowaniem zębów?

Lakowanie można nazwać uszczelnianie w pełni zdrowych zębów przed zaleganiem pokarmu i namnażaniem bakterii. Lak zawiera fluor, który stopniowo uwalnia się wzmacniając ząb. Lakowanie dotyczy zębów mlecznych oraz stałych z bruzdami (trzonowce,przedtrzonowce) w okresie do 3 lat od wyrośnięcia ich. Lakierowanie natomiast może być uzupełnieniem lakowania, jak zabiegiem w pełni niezależnym. Przed lakierowaniem fluorem dokładnie oczyszcza się zęby w gabinecie i można zabieg stosować na początku próchnicy.

Czy ?chore? zęby mają wpływ na mój ogólny stan zdrowia?

Jama ustna jest w pewnym sensie drzwiami dla organizmu i wszelkie struktury ustroju mogą zależeć od jej stanu. Utrzymanie zdrowych zębów przez częste mycie, korzystanie z nici dentystycznej oraz systematyczne wizyty u dentysty pozwalają zminimalizować liczbę bakterii prowadzących do różnych powikłań. Choroby zębów mogą mieć wpływ na m.in. na serce, nerki, stawy czy zatoki.

Zmiany chorobowe i inne problemy, które dotykają jamę ustną są istotnym zagrożeniem dla całego organizmu! Próchnica jest chorobą bakteryjna i zakaźną!

Jak często należy wykonywać kontrole stomatologiczne?

Profilaktyka jest podstawą dbania o zdrowie zębów. Leczenie należy rozpoczynać wtedy, kiedy pojawiają się pierwsze symptomy a nie wtedy kiedy już boli. Dlatego też sugeruje się wizyty u dentysty dorosłych raz na pół roku, dzieci raz na 3-4 miesiące.

Czy myjąc zęby mogę uszkodzić szkliwo?

Szkliwo jest najtwardszą tkanką naszego organizmu i uszkodzenie go nawet twardą szczoteczką i złą techniką szczotkowania raczej nie jest możliwe. Niemniej jednak nie poleca się agresywnego szczotkowania bezpośrednio po posiłku lub napoju, szczególnie o dużej kwasowości (kawa, wino, napoje gazowane,owoce), gdyż nadtrawione kwasem szkliwo łatwiej może ulec mikrourazom, co prowadzi do nadwrażliwości. Lepiej pozwolić ślinie najpierw zobojętnić kwaśne środowisko, ewentualnie dopomóc jej płukanką, potem szczotkować zęby. Proszę uważać również na pasty do zębów zawierające dużo elementów ściernych (tzw. Wybielające, dla palaczy). Agresywne szczotkowanie zbyt twardą szczoteczka jest bardzo niebezpieczne dla dziąseł.

Czy ząb po wykonaniu zabiegu wypełnienia może boleć przez dłuższy czas?

Ból zęba po borowaniu jest spowodowany tzw. nadwrażliwością pozabiegową. Ingerencja w strukturę zęba wiąże się z pewnym podrażnieniem, które z czasem samoistnie mija. Długość tego okresu różni się w zależności od skali borowania oraz predyspozycji organizmu. Nie należy jednak lekceważyć takich objawów. Czasem dolegliwość spowodowana jest niedopasowaniem kształtu wypełnienia i mija po drobnej korekcie. Może też być zwiastunem stanu zapalnego ukrwionej i unerwionej części zęba.

Pytania Protetyka

Jaki rodzaj koron protetycznych wybrać?

Korony protetyczne stosowane są wówczas, gdy nie ma możliwości wykonania wypełnienia zęba, np. w przypadku jego znacznego uszkodzenia lub po prostu ze względów estetycznych. Istnieje wiele rodzajów koron, dzielą się ze względu na użyty materiał, technikę wykonania, poziom ingerencji w strukturę zęba, kosmetykę i cenę. Każdy rodzaj ma swoje zalety i może w innym stopniu odpowiadać pacjentowi. Właściwy dobór zależy od wielu czynników, a najlepszą opcję pozwoli wybrać stomatolog, który odpowiednio oceni stan pacjenta.

Czym jest inlay?

To metoda pośrednia wypełniania ubytku w zębie, tzn. z  udziałem laboratorium dentystycznego. Jest to alternatywa do tradycyjnych wypełnień wykonywanych bezpośrednio w jamie ustnej przez dentystę.

Lekarz opracowuje ubytek i pobiera precyzyjny wycisk masą silikonową. Technik dentystyczny na modelach przygotowuje wypełnienie w warunkach laboratoryjnych. Obecnie często wykorzystuje do tego nie tylko sprawne ręce, ale również nowoczesne technologie cyfrowe w celu precyzyjnego wymodelowania i wycięcia takiej ?plomby?. Na następnej wizycie lekarz wkleja  za pomocą odpowiedniego preparatu wypełnienie do zęba, jak klocek lub przestrzenny puzzel. Taka technika charakteryzuje się lepszą precyzją, estetyką i wytrzymałością. Iney i onley może być wykonany z żywicy kompozytowej (jak tradycyjne wypełnienie) lub z ceramiki, a nawet złota. Można je stosować do każdego rodzaju ubytku,ale szczególnie do tych bardziej rozległych oraz w sytuacjach , gdy zależy nam na bardziej precyzyjnym odwzorowaniu struktury zęba; np. Przy trudnościach z odtworzeniem punktów stycznych między zębami oraz przy odtwarzaniu zębów startych.

Na czym polega wykonanie licówki?

W przypadku niedoskonałości estetycznych, jak np. przebarwienia, nierówności bądź szpary między zębami, można zastosować zabieg w postaci umieszczenia licówek. Polega on na założeniu cienkiej porcelanowej płytki na przód zęba, dzięki czemu możliwe jest zakrycie defektu. W ten sposób można poradzić sobie z problemami, które wpływają na pewność siebie oraz odzyskać uśmiech.

Czym jest most adhezyjny?

Mosty adhezyjne to rodzaj mostów protetycznych, które nie wymagają inwazyjnych metod utrzymania ich w szczęce. Mostki przyklejane są do sąsiadujących zębów za pomocą żywicy kompozytowej i specjalnych skrzydełek. Istotne jest to, że nie trzeba piłować zębów (ewentualnie lekko przypiłować szkliwo), a zabieg jest bezbolesny.

Czy po skończonym leczeniu protetycznym mój komfort jamy ustnej będzie zbliżony do naturalnego?

Bardzo duże znaczenie ma rodzaj i zakres wykonanej pracy protetycznej oraz nastawienie pacjenta do zaistniałej sytuacji.

Protetyczne uzupełnienia powstają poprzez pobranie wycisków, które pozwalają uzyskać efekt najbardziej zbliżony do naturalnego pierwowzoru. Jama ustna jest jednak na tyle wrażliwym miejscem, że początkowo uzupełnienie może być odbierane jako coś obcego. W niektórych przypadkach może to nawet doprowadzić do zniekształcenia smaku, czy delikatnej zmiany głosu. W takim przypadku pacjent może sam przyspieszyć proces adaptacji przez ćwiczenie pracy mięśni, np. czytając na głos. Po zakończeniu leczenia oraz adaptacji pacjent powinien czuć się naturalnie z uzupełnieniem. Pojedyncza korona będzie zupełnie nie odczuwana przez pacjenta , ale rozległe uzupełnienia wyjmowane z jamy ustnej są trudniejsze do zaakceptowania. Prawie każde uzupełnienie protetyczne wymaga zmiany nawyków higienicznych.

Czy dzięki pomocy stomatologa mogę pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust?

Zakłada się, że około 90% wszystkich przypadków tej krępującej dolegliwości leży w obrębie jamy ustnej. Przyczyną może być: nieleczona próchnica zębów, procesy gnilne zębów, pozostałości pokarmowe, które zalegają pod protezami lub stan zapalny jamy ustnej, kamień nazębny. Jeżeli ten problem dotyczy również Ciebie, nie wstydź się i udaj do lekarza stomatologa. Być może wystarczy drobne leczenie, żeby Twoje życie wróciło do normy.

Moje zęby nie lubią lodów, jabłek, dlaczego?

Jeżeli odczuwasz ból podczas spożywania lodów, kwaśnych owoców lub napojów gazowanych Twoje zęby cierpią na nadwrażliwość. Przyczyną tego stanu mogą być starcia zębów, uszkodzenia szkliwa różnego typu, zanik tkanek dziąsła, zła dieta, wzrost kwasowości w jamie ustnej (nadkwasota, refluks, bulimia), narażenie na działanie szkodliwych środków chemicznych.

Czy pacjenci podejmują się leczenia ortodontycznego tylko ze względu na piękny uśmiech?

Jest to najczęstszy powód podawany przez pacjentów lub ich rodziców.

Następstwem leczenia ortodontycznego jest ładny uśmiech, ale przede wszystkim służy one zachowaniu zdrowia zębów, stawów skroniowo-żuchwowych co wpływa na lepszy komfort w obrębie jamy ustnej. Czasami leczenie poprzez założenie aparatu ortodontycznego niweluje wady wymowy. Zatroszcz się o swój zgryz i swojego dziecka. Ortodoncja to nie tylko prostowanie zębów, to leczenie prowadzące do prawidłowej funkcji żucia, połykania, oddychania . To dbałość o harmonijne rysy twarzy i postawę całego ciała.

Czy powinno się usuwać kamień nazębny?

Kamień nazębny jest siedliskiem ogromnej ilości  bakterii. Poza kwestią estetyki stanowi zagrożenie dla zdrowia otaczających tkanek a także całego organizmu. Jest także jednym z powodów nieświeżego oddechu i krwawień w jamie ustnej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca usuwanie kamienia nazębnego nawet dwa razy w roku. Złogi nazębne mają fatalny wpływ na kondycję zębów i dziąseł. Kamień ?nie trzyma zębów?, on powoduje ich ruchomość i utratę, bo niszczy kość, w której zęby są osadzone.

Co zrobić jeśli pęka szkliwo na zębie?

Pęknięte szkliwo może być spowodowane różnymi czynnikami, np. urazem czy bruksizmem. Ważna jest konsultacja z lekarzem, jednak nie zawsze sytuacja wymaga leczenia. Zaleca się stosowanie past wzmacniających szkliwo. W przypadku powstawania przebarwień w miejscu pęknięcia jednym ze sposobów na ich pokrycie jest wykonanie licówki.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne? Czy można wybielić plomby?

Wybielanie zębów jest zabiegiem bezpiecznym jednak są sytuacje, w których nie jest wskazane. Za takie uważa się wybielanie u osób bardzo młodych, kobiet w ciąży oraz u osób z nadwrażliwością zębów, odsłoniętymi szyjkami zębowymi lub ubytkami. Wybielają się tkanki zęba, nie wybielają się żadne wypełnienie i korony protetyczne. Zatem warto zapytać dentystę o rozjaśnienie zębów przed leczeniem w ważnym kosmetycznie odcinku uzębienia.

Co jest powodem zgrzytania zębami?

Nocne zgrzytanie zębami nazywamy bruksizmem. Przyczyn bruksizmu może być wiele począwszy od wady zgryzu, źle dopasowanej plomby, protezy, korony , czy nawet żucia gumy,stres, zakwaszenie organizmu. Nie leczenie tej przypadłości skutkuje nie tylko ścieraniem się szkliwa, ale może być przyczyną bólu głowy, problemów ze słuchem, czy wzrokiem. W naszym gabinecie specjalizujemy się w leczeniu dysfunkcji narządu żucia. Pani Barbara Rybarczyk należy do Polskiego Towarzystwa Dysfunkcji Narządu Żucia.

W jakim celu zakłada się szynę relaksacyjną?

Leczenie zaburzeń narządu żucia polega m.in. na zastosowaniu szyn relaksacyjnych (zgryzowych). Jak nazwa wskazuje szyna wpływa na rozluźnienie mięśni żucia. Ta metoda polecana jest osobom, u których dochodzi do nadmiernego napięcia mięśni niwelując je i chroniąc przed zbyt silnym naciskiem stawy skroniowo-żuchwowe.

Czy częste bóle głowy mogą być wywoływane przez zęby/wadę zgryzu?

Jak najbardziej tak, bóle głowy mogą być następstwem bruksizmu, czyli zaciskania i zgrzytania zębami. Ból spowodowany bruksizmem można opisać jako tępy, promieniujący i uporczywie głęboki. Jeżeli ten problem dotyczy również Ciebie warto odwiedzić nasz gabinet zanim sięgniesz po kolejną tabletkę przeciwbólową. Część wad zgryzu skutkuje nieprawidłową budową i funkcją stawów skroniowo-żuchwowych, co prowadzi do podrażnienia wielu struktur odpowiedzialnych za bóle i inne objawy pozornie zupełnie nie związane z zębami.

Co oznacza dysfunkcja narządu żucia i jakie są metody leczenia przypadłości?

Dysfunkcją narządu żucia nazywamy problemy, które związane są z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu mięśni w obrębie jamy ustnej lub stawów skroniowo-żuchwowych. Najczęściej pacjenci skarżą się na bóle w okolicy twarzy, głowy, nawet szyi, czasami w ograniczony sposób otwierają usta, czy uskarżają się na trzaski przy ruchach żuchwą. Trudno jednoznacznie wskazać przyczynę powstawania dysfunkcji narządu żucia. Najczęściej wymienianymi czynnikami jest stres, urazy, uwarunkowania anatomiczne i zaburzenia zgryzu, zaburzenia oddychania w dzieciństwie.

Dysfunkcje leczy się poprzez: techniki relaksacyjne, stosując farmakologię przy stanach zapalnych lub silnych bólach, fizjoterapię, poprzez zabiegi stomatologiczne m.in: założenie szyny relaksacyjnej, często niezbędne jest leczenie ortodontyczne, protetyczne, czasami chirurgiczne.

Kiedy muszę udać się do specjalisty od leczenia dysfunkcji?
Należy udać się do specjalisty gdy:
  • Jeżeli cierpisz na  częste bóle głowy i przyczyny neurologiczne zostały wykluczone
  • Doskwiera ci ból skroniowy
  • Towarzyszą Ci częste szumy/piski w uszach
  • Czujesz, że Twoja żuchwa trzeszczy, wręcz ?przeskakuje?
  • Masz wrażenie ciągłego  napięcia mięśni szyi
  • Odczuwasz dyskomfort podczas jedzenia, mówienia
  • Ściera/pęka szkliwo Twoich zębów
  • Bolą Cię zęby i nie można znaleźć tego przyczyny
  • Twoja szczęka blokuje się podczas zamykania i otwierania ust
  • Uporczywie wypadają zakładane wypełnienia
  • Pękają uzupełnienia protetyczne

Czy masz inne pytania lub chcesz umówić wizytę?

Zapraszamy do kontaktu:
T   501 225 622
E  kontakt@stomatolog-rybarczyk.pl

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search