Bruksizm – Przyczyny, Objawy, Leczenie Bruksizmu

Co kryje się pod pojęciem bruksizmu?

Jest to nadmierna i mimowolna aktywność mięśni żwaczy, mówiąc innymi słowy zgrzytanie zębami. Bruksizm jest poważnym zaburzeniem, które doprowadza do powolnego ale systematycznego uszkadzania zębów oraz zgryzu. Dolegliwość ta występuje w czasie spania i klasyfikowana jest jako parasomnia, czyli podgrupa zaburzeń snu. Zdarzają się jednak przypadki występowania bruksizmu za dnia. Co ciekawe często pierwszymi osobami stwierdzającymi bruksizm są partnerzy osoby nim dotkniętej – słysząc zgrzytanie w trakcie snu.

Jakie są przyczyny bruksizmu?

U zdrowego człowieka zęby powinny zaciskać się tylko podczas jedzenia i przełykania śliny. W czasie ?spoczynku? między górną, a dolną szczęką jest tzw. szpara spoczynkowa, której odległość wynosi od 2 do 4 mm. Dzięki temu zęby nie są narażone na ścieranie się.

Do czynników ryzyka zaliczamy:
  • wady jamy ustnej i zgryzu
  • predyspozycje rodzinne
  • problemy ze zdrowiem
  • stres, nerwice
  • zakwaszenie organizmu

Do wywołania bądź nasilenia bruksizmu mogą doprowadzić zarówno problemy stomatologiczne jak i błędy lekarskie (tzw. jatrogenne), jak np. źle dopasowana korona, proteza bądź źle wymodelowane wypełnienie. Nieraz pacjenci ignorują braki w uzębieniu jeżeli nie zaburza to estetyki uśmiechu, co niestety jest dużym błędem, gdyż taka sytuacja również wpływa negatywnie na naszą szczękę. Osoby z takimi dolegliwościami mogą nie tylko zgrzytać zębami ale także mocno je zaciskać co także może poważnie szkodzić.    

Ciekawostką jest, że podczas ?ataku? zaciskamy zęby 10 razy mocniej niż podczas jedzenia ?twardych? pokarmów. Dlatego konsekwencją takiego przeciążenia stawów, napięcia mięśni głowy i szyi mogą być również migreny, dzwonienie w uchu, bóle oczodołów, barków kręgosłupa, a nawet stawów skokowych.

Silne tarcie oraz nacisk powodują odsłanianie szyjek korzeni zębowych a także ścieranie warstwy ochronnej jakim jest szkliwo. To z kolei powoduje nadwrażliwość zębów, co najczęściej i najszybciej objawia się dyskomfortem podczas picia lub jedzenia zimnych i gorących napojów i pokarmów.

Na czym polega leczenie bruksizmu?

Przede wszystkim należy udać się do dentysty. Doświadczony lekarz bez problemu identyfikuje objawy bruksizmu, chociażby przez znaczne starcie powierzchni zębów. Jeżeli przyczyną zgrzytania zębami jest wada zgryzu rozwiązaniem może być aparat ortodontyczny. Natomiast jeśli powodem są niepoprawnie wykonane zabiegi protetyczne w szybki sposób eliminuje się problem poprzez skorygowanie takiej pracy. Stomatolog może również zalecić zakładanie na noc szyn relaksacyjnych. Dzięki tej zupełnie nieinwazyjnej technice zęby podczas snu nie stykają się, a mięśnie żwaczowe ulegają rozluźnieniu. W przypadku, gdy przyczyną bruksizmu jest stres lub nerwica konieczne może okazać się wsparcie ze strony psychologa, który pomoże pacjentowi zredukować napięcie.  Leczenie wówczas polega na uświadamianiu pacjenta oraz nauce samokontroli.

Ból spowodowany bruksizmem określa się jako ból tępy, głęboki, wręcz rozlany i promieniujący. Często pacjenci myślą, że chorują na zatoki czołowe, uszy, a tak naprawdę problem leży po stronie stomatologicznej.

Podsumowanie

Jeżeli czytając ten artykuł zastanawiasz się, czy ten problem dotyczy również Ciebie koniecznie odwiedź nasz gabinet. Zadbaj o siebie już dzisiaj i umów się na konsultację.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą – Leczenie Dysfunkcji Narządu Żucia

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

Stomatologia Estetyczna Czyżkówko BydgoszczMetoda Butejki Bydgoszcz