Dlaczego warto wykonać rtg w wieku 7 lat?

 In Nowinki, Profilaktyka, Stomatologia Zachowawcza

Wokół badań obrazowych wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie narosło wiele mitów. Rodzice ze strachu o zdrowie swoich dzieci, unikają tego typu badań – jednak zapewniamy, że jest ono w pełni bezpieczne. Dawki promieniowania określa się w ?Sv (mikrosiwertach).

Podczas wykonania rtg pantomograficzego lub cefalometrycznego promieniowanie wynosi od 4 do 6 ?Sv. Dla porównania codzienne promieniowanie z tła, czyli to co ?dostajemy? z kosmosu i różnych urządzeń wynosi 8 ?Sv (godzina oglądania telewizji to 1-2,5 ?Sv).

Dlaczego 7 rok życia jest najlepszym momentem do rutynowego badania?

W tym czasie kończy się rozwój podstawy czaszki ( wewnętrznej części czaszki), która jest odnośnikiem dla pomiarów ortodontycznych ze zdjęć rtg. Warto by dziecko było zbadane w tym wieku przez stomatologa. Oczywiście nie chodzi tutaj o kontrolę próchnicy zębów, ale ocenę proporcji twarzy. Jeśli budzą one wątpliwości, można wykonać zdjęcie cefalometryczne. W oparciu o zdjęcie dokonujemy pomiarów ortodontycznych i szacujemy jaki jest typ wzrostu kości czaszki i ewentualnie w jaką wadę zgryzu może ?wrastać? pacjent. Znając predyspozycje kostnego wzrostu i jego fazę, w jakiej dziecko się znajduje możemy nim pokierować ,by zminimalizować niepożądane skutki. Podjęcie działań w tym momencie może doprowadzić do sytuacji, w której leczenie ortodontyczne w ogóle nie będzie konieczne lub stanie się znacznie prostsze.

Naszym zdaniem bezwzględnie każdemu dziecku w wieku 7-8 lat należy wykonać rtg pantomograficzne. Zwykle w jamie ustnej są już obecne stałe pierwsze trzonowce i siekacze. Na takim zdjęciu możemy ocenić zęby i zawiązki zębowe, ich liczbę, stan i umiejscowienie. Szczególnie istotne jest położenie zawiązków kłów, mimo, że zaczną się wyrzynać dopiero w 12-14 roku życia. Jednak już możemy ocenić szansę ich prawidłowego wzrostu, oraz dowiedzieć się, czy jest na nie dość miejsca w kościach szczęk.  Ponadto zdjęcie ukazuje, czy na ich drodze nie stoją korzenie innych zębów, zagrożone uszkodzeniem lub niekorzystnym przemieszczeniem.

Warto podkreślić, że w tym wieku wzrost szczęki jest zakończony w 95%.

Dzięki badaniu możemy ocenić szerokość i długość szczęki. Wiemy, że samoistnie kość ta urośnie już tylko minimalnie. Znając wymiar siekaczy stałych możemy obliczyć jakie wymiary powinna mieć szczęka, by wszystkie zęby miały szansę na prawidłowy wzrost. Jeśli stwierdzamy ,że to niemożliwe, wkraczamy ze stosunkowo łatwym leczeniem stymulującym szczękę do prawidłowego rozwoju.

Czasami jedyną czynnością, jaką musimy wykonać jest wczesne usunięcie mlecznych kłów, co często szokuje małych pacjentów i rodziców. Ten prosty zabieg ukierunkowuje właściwie zawiązki stałych kłów i zabezpiecza przed urazem zęby sąsiednie (najczęściej boczne siekacze-?dwójki?). W bardziej skomplikowanych przypadkach, dołączenie najlepszej dla danego przypadku metody poszerzania szczęki uwalnia dziecko od przyszłego problemu, a rodziców od wysokich kosztów i skomplikowanego leczenia.

Jako rodzice mamy wpływ na zdrowie jamy ustnej naszych dzieci, dzięki kontrolom i prostym badaniom. Jeżeli szukasz profesjonalnej porady umów się na rozmowę z naszymi specjalistami.

 

Zapraszamy do rejestracji: 501225622  |  kontakt@stomatolog-rybarczyk.pl

Recent Posts

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search