Jak ważną rolę odgrywa wędzidełko?
Temat wędzidełka jest bardzo istotny również z punktu widzenia stomatologa, stąd dzisiejszy wpis. Zacznijmy jednak od początku.
Czym jest wędzidełko i jak jest zbudowane?
U człowieka mamy kilka wędzidełek, my oczywiście poświęcimy wpis tym w obrębie jamy ustnej, czyli: wargi górnej, wargi dolnej i języka. Wędzidełko jest zbudowane z tkanki łącznej włóknistej pokryte błoną śluzową. Wędzidełka różnią się pod względem długości, grubości oraz sprężystości.
Nie wszyscy mają świadomość, że ta mała struktura w naszej jamie ustnej potrafi powodować szereg nieprawidłowości w rozwoju dziecka, a jeżeli nie jest w porę rozwiązana to zmagają się z nią również dorośli.
Rozwiązanie problemu wędzidełka jest ?proste?, bo wykonuje się zabieg podcięcia nazywany frenotomią. Wycięcie lub podcięcie wędzidełka można wykonać tradycyjnie za pomocą skalpela lub z użyciem techniki laserowej. Podczas zabiegu wykonuje się znieczulenie powierzchniowe . Zabieg trwa dosłownie kilka minut, jest praktycznie bezbolesny, a rana goi się bardzo szybko (często nie wymaga nawet założenia szwów).
Przerośnięte i nisko przyczepione wędzidełko wargi górnej jest zwykle przyczyną diastemy ( przerwy pomiędzy siekaczami) oraz dziąsłowego uśmiechu (gummy smile). Wskazaniem do podcięcia tego wędzidełka bywa rozpoczęcie leczenia ortodontycznego lub protetycznego, aby uzyskać lepszy efekt estetyczny.
Najistotniejszym i niosącym wiele powikłań w przypadku nieprawidłowości budowy, i funkcji jest wędzidełko języka. Zbyt krótkie wędzidełko języka zdarza się dość często. Wada ta powinna być zauważona już przez położną i nawet przez nią natychmiast korygowana. Niestety odeszło się od tej procedury w naszych szpitalach. Język jest bardzo silnym mięśniem zatem upośledzona funkcja języka niesie za sobą liczne negatywne skutki.
Język uwięziony zbyt krótkim wędzidełkiem utrudnia bądź uniemożliwia niemowlęciu ssanie. Dziecko przyzwyczaja się do złego toru połykania układając język na dnie jamy ustnej i (co gorsze) tłoczy język między zęby przednie. Prawidłowo język w czasie połykania oraz w czasie spoczynku powinien dotykać swoim grzbietem podniebienia. Jest on jedynym bodźcem stymulującym kość szczeki do prawidłowego rozwoju. Jeśli krótkie wędzidełko przytrzymuje język na dnie jamy ustnej, szczęka nie rośnie prawidłowo. Dochodzi do przewagi siły wywieranej przez mięśnie policzkowe, których przyczepy znajdują się po bokach szczęki i kość zostaje zwężona. To skutkuje brakiem odpowiedniej przestrzeni dla zębów. Powstają stłoczenia i wady zgryzu. Ograniczona ruchomość języka przyczynia się również do wad wymowy. Proszę jednak pamiętać, że nie zawsze pacjent z krótkim wędzidełkiem języka ma problemy z wymową.
Ocena wędzidełka języka jest prostym zupełnie bezbolesnym, wręcz zabawnym dla dziecka badaniem, a ewentualna korekta nieprawidłowości to prosty zabieg i niekłopotliwe ćwiczenia. Korzyści jakie daje prawidłowa funkcja języka są nie do przecenienia.
Często pozycja języka jest nieprawidłowa nawykowo, mimo, że z wędzidełkiem jest wszystko w porządku. Sytuacja taka wynika z zaburzeń oddychania, ale to już zupełnie inny temat, chociaż negatywne skutki podobne.
Jeżeli podejrzewasz ten problem u siebie, bądź u swojego dziecka skonsultuj to z nami