Czy wiesz, że pewne nawyki psują Twoje zęby?

 In Profilaktyka, Stomatologia Zachowawcza

Złe nawyki stomatologiczne dotyczą wielu pacjentów, dlatego przygotowaliśmy zestawienie tych, które najczęściej wkradają się do  codziennego życia.

1.  Zęby ?jako narzędzia?.

Otwieranie butelek, opakowania chipsów, przegryzienie taśmy klejącej, czy trzymanie w ustach długopisów, ołówków itd. Pomysłowość nasza nie zna granic. Jeżeli takie czynności wykonujemy często prowadzą do wady zgryzu, ukruszenia zęba, nie mówiąc już o drobnoustrojach znajdujących się na tych przedmiotach.

2.  Zbyt twarda szczoteczka do zębów.

O tym wspominaliśmy, że twardsze włosie szczoteczki, nie jest lepsze dla naszych zębów. Silne tarcie szkodzi szkliwu i podrażnia dziąsła. Jeśli masz wątpliwości, czy używasz odpowiedniej szczoteczki do zębów przeczytaj nasz wcześniejszy wpis.

3.  Długie żucie gumy.

Żucie gumy po posiłku jest wskazane, bo pomaga oczyścić zęby i utrzymać odpowiednie pH jamy ustnej. Jednak czynność ta nie powinna trwać za długo – najlepiej do momentu utraty smaku.

4.  Obgryzanie paznokci.

Pomijając aspekt estetyczny dłoni, obgryzanie paznokci nie pozostaje obojętne dla zębów. Wpływa na mikrourazy szkliwa i prowadzi do stanów zapalnych dziąseł. Ponadto powoduje przeciążenia tkanek ozębnej i stawu skroniowo-żuchwowego. Często nawyk jest jednostronny (asymetryczny) i deformacja następuje w miejscu wkładania dłoni do ust.

5.  ?Podpierasz brodę?.

To chyba zdarza się każdemu z nas. Pracując, czytając, zamyślasz się i ręka podpiera nasz podbródek. Przez ten nawyk nieświadomie zaciskamy mocniej zęby, co może skutkować pęknięciami i ścieraniem się zębów.

Recent Posts

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search