Gabinet Stomatologiczny – Miejsce Wysokiej Higieny

Pacjent do dentysty udaje się ze świadomością, że jego gabinet jest miejscem o szczególnej czystości i wysokiej higienie. Zarówno pomieszczenie jak i personel musi charakteryzować się najwyższymi standardami aby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie pacjentom jak i własnym pracownikom.

W trakcie zabiegów dochodzi do naruszenia struktur tkanek, które stanowią barierę dla drobnoustrojów, w tym chorobotwórczych. Ważne jest zatem aby zasady wewnątrz gabinetu uwzględniały tego typu zagrożenie.  W jaki sposób można się przed nim bronić? Przede wszystkim w gabinecie powinny funkcjonować procedury, które dotyczą różnych sfer jego funkcjonowania, takich jak: zabiegi, właściwy ubiór, higiena. Z takimi instrukcjami powinien być zaznajomiony każdy pracownik oraz powinien  postępować zgodnie z nimi. To daje pewność, że w każdym momencie spełniane są wszelkie wymagania.

To, co pacjent może zweryfikować gołym okiem już przy pierwszym kontakcie z gabinetem to jego czystość. Właściwy stan sanitarny jest absolutna podstawą dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjenta. Odpowiednie warunki dla przeprowadzenia zabiegu osiąga się poprzez:
  • Mycie, dezynfekcję oraz sterylizację – procesy te dotyczą powierzchni, urządzeń oraz narzędzi, którymi wykonuje się zabiegi. Mycie i dezynfekcja odbywa się za pomocą środków chemicznych, które przeznaczone są dla celów medycznych oraz stosowane zgodnie z wytycznymi producenta. Sterylizacja narzędzi odbywa się najczęściej w specjalnych urządzeniach – autoklawach, gdzie pod wpływem bardzo wysokiej temperatury zabijane są drobnoustroje.
  • Higiena personelu – każdy z pracowników, od asystenta do lekarza, musi dbać zarówno o higienę osobistą jak i o dokładne mycie oraz dezynfekcję dłoni przed zabiegiem. Personel w trakcie zabiegów powinien być ubrany w czystą odzież medyczną.
  • Stosowanie bezpiecznych, jednorazowych materiałów, które są usuwane po zakończeniu zabiegu.
  • Właściwe i bezpieczne gospodarowanie odpadami medycznymi. Powinny trafiać do odpowiednio oznakowanych pojemników bądź worków oraz regularnie usuwane i utylizowane.

Powyższe warunki są podstawą, jakiej oczekuje pacjent wybierając się do dentysty. Każdej wizycie u lekarza towarzyszy poczucie pewnego zagrożenia i należy je zminimalizować oferując właściwe warunki przeprowadzenia zabiegu.

Zadaj Nam Pytanie…

Wyślij do nas wiadomość z zapytaniem. Odpiszemy w ciągu 48 godzin. Dziękujemy.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

Stomatologia Zachowawcza Dzieci Bydgoszcz