Adaptacja Dziecka Podczas Wizyty u Stomatologa

Naturalną cechą  dzieci jest to, że dużo mocniej odbierają bodźce ze świata oraz bardziej przeżywają to, co jest dla nich nowe. Nie inaczej jest w przypadku wizyty u stomatologa. Odpowiednie przygotowanie do pierwszego zabiegu pozwoli oszczędzić dziecku stresu z nim związanego.

Dentyści zalecają, aby pierwsza wizyta odbyła się jeszcze przed 12 miesiącem życia dziecka, a przynajmniej w momencie pojawienia się pierwszego ząbka. Rozpoczęcie oswajania malucha z gabinetem w tak wczesnej fazie pomaga nauczyć go, że to coś naturalnego. W przypadku pierwszego zabiegu w wieku, w którym dziecko rozumie co się wokół niego dzieje i po prostu się go boi można poprzedzić wycieczką do gabinetu. Lekarze doświadczeni w pracy z dziećmi doskonale wiedzą, że uśmiech i miłe przyjęcie pomagają przekonać, że leczenie zębów to nic strasznego. Odwiedziny gabinetu mogą być na tym etapie powiązane z kontrolą jamy ustnej oraz opowiedzeniem dziecku na czym polega praca dentysty, a także jak działają poszczególne urządzenia. Pozytywny wizerunek, który zostanie przestawiony dziecku ułatwi mu przejście zabiegu.

Obecne możliwości techniczne umożliwiają przejście zabiegu w sposób mniej bolesny niż kiedyś. Dodatkowo istnieje wiele metod znieczulenia, jak np. punktowe, znieczulenie za pomocą środków farmakologicznych, zastosowanie gazu rozweselającego, czy żelu. Zatem nawet rodzic może być przekonany o tym, że wizyta w gabinecie nie musi kojarzyć się tylko z bólem. A to jest podstawa do przekazania dziecku właściwego komunikatu: „dentysty nie trzeba się bać!”. Właśnie od tego jak rodzic przedstawi dentystę zależy podejście dziecka. Kategorycznie należy unikać straszenia dzieci dentystą w przypadku jedzenia słodyczy bądź nie mycia zębów. Nie można jednak również obiecać przed zabiegiem, że będzie on bezbolesny, gdyż dziecko może się poczuć oszukane i zrazić do lekarza.

W przypadku dużych trudności w przekonaniu dziecka, bądź skomplikowanego leczenia, zabieg może zostać rozłożony na więcej wizyt. Taki manewr pomoże zaoszczędzić dziecku stresu. Poszczególne etapy może i będą rozłożone w czasie, jednak nie poda się dziecku jednorazowo dużej dawki potencjalnie negatywnych wrażeń.

Strach dzieci przed dentystą jest rzeczą zrozumiałą i nie należy go lekceważyć. Należy dziecku poświęcić czas i ułatwić pierwsze kontakty z lekarzem. Wobec tego adaptacja dziecka zaczyna się już w domu a równie ważną rolę co dentysta odgrywają w niej rodzice.

Zadaj Nam Pytanie…

Wyślij do nas wiadomość z zapytaniem. Odpiszemy w ciągu 48 godzin. Dziękujemy.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

Stomatolog Rybarczyk Bydgoszcz AsystentkaDysfunkcja Narządu Żucia - Leczenie Bydgoszcz