Adaptacja Dziecka Podczas Wizyty u Stomatologa

Naturalną cechą  dzieci jest to, że dużo mocniej odbierają bodźce ze świata oraz bardziej przeżywają to, co jest dla nich nowe. Nie inaczej jest w przypadku wizyty u stomatologa. Odpowiednie przygotowanie do pierwszego zabiegu pozwoli oszczędzić dziecku stresu z nim związanego.

Dentyści zalecają, aby pierwsza wizyta odbyła się jeszcze przed 12 miesiącem życia dziecka, a przynajmniej w momencie pojawienia się pierwszego ząbka. Rozpoczęcie oswajania malucha z gabinetem w tak wczesnej fazie pomaga nauczyć go, że to coś naturalnego. W przypadku pierwszego zabiegu w wieku, w którym dziecko rozumie co się wokół niego dzieje i po prostu się go boi można poprzedzić wycieczką do gabinetu. Lekarze doświadczeni w pracy z dziećmi doskonale wiedzą, że uśmiech i miłe przyjęcie pomagają przekonać, że leczenie zębów to nic strasznego. Odwiedziny gabinetu mogą być na tym etapie powiązane z kontrolą jamy ustnej oraz opowiedzeniem dziecku na czym polega praca dentysty, a także jak działają poszczególne urządzenia. Pozytywny wizerunek, który zostanie przestawiony dziecku ułatwi mu przejście zabiegu.

Obecne możliwości techniczne umożliwiają przejście zabiegu w sposób mniej bolesny niż kiedyś. Dodatkowo istnieje wiele metod znieczulenia, jak np. punktowe, znieczulenie za pomocą środków farmakologicznych, zastosowanie gazu rozweselającego, czy żelu. Zatem nawet rodzic może być przekonany o tym, że wizyta w gabinecie nie musi kojarzyć się tylko z bólem. A to jest podstawa do przekazania dziecku właściwego komunikatu: ?dentysty nie trzeba się bać!?. Właśnie od tego jak rodzic przedstawi dentystę zależy podejście dziecka. Kategorycznie należy unikać straszenia dzieci dentystą w przypadku jedzenia słodyczy bądź nie mycia zębów. Nie można jednak również obiecać przed zabiegiem, że będzie on bezbolesny, gdyż dziecko może się poczuć oszukane i zrazić do lekarza.

W przypadku dużych trudności w przekonaniu dziecka, bądź skomplikowanego leczenia, zabieg może zostać rozłożony na więcej wizyt. Taki manewr pomoże zaoszczędzić dziecku stresu. Poszczególne etapy może i będą rozłożone w czasie, jednak nie poda się dziecku jednorazowo dużej dawki potencjalnie negatywnych wrażeń.

Strach dzieci przed dentystą jest rzeczą zrozumiałą i nie należy go lekceważyć. Należy dziecku poświęcić czas i ułatwić pierwsze kontakty z lekarzem. Wobec tego adaptacja dziecka zaczyna się już w domu a równie ważną rolę co dentysta odgrywają w niej rodzice.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

Stomatolog Rybarczyk Bydgoszcz AsystentkaDysfunkcja Narządu Żucia - Leczenie Bydgoszcz