Trening Oddechowy Butejki Bydgoszcz
W jednym z naszych artykułów mieliście możliwość zapoznania się z podstawami metody Butejki.
Ten wciąż mało znany sposób świadomego oddychania przyczynia się do poprawy zdrowia a jego efekty zostały naukowo potwierdzone.
Świadomi korzyści wynikających z nauki prawidłowego oddychania oraz przekonani co do jego pozytywnych rezultatów chcemy przedstawić podstawowe ćwiczenia oraz techniki oddechu związane z metodą profesora Butejki.
Zaczniemy od przypomnienia na jakiej zasadzie opiera się metoda Butejki: zbyt głębokie oddychanie zmniejsza ilość dwutlenku węgla w organizmie. Związek ten pełni bardzo pożyteczną funkcję, mianowicie pomaga w dystrybucji tlenu do komórek.
Nadmierna wentylacja może więc prowadzić do gorszego rozprowadzania tlenu, wręcz niedotlenienia organizmu!
Na ile sekund jesteście w stanie wstrzymać powietrze (tzw. pauza kontrolna)?
To prosty test, który pozwoli określić jak zdrowo funkcjonuje organizm. Zgodnie z przekonaniem profesora Butejki o znakomitym zdrowiu świadczy umiejętność wytrzymania bez wdechu ponad jedną minutę. Konieczność zaczerpnięcia powietrza w czasie poniżej 15 sekund może świadczyć o nieprawidłowym oddechu a także o niewłaściwej gospodarce dwutlenkiem węgla.
Celem technik i ćwiczeń związanych z oddechem jest osiągnięcie jak najdłuższego czasu pauzy na powyżej 40 sekund oraz zmniejszenie objętości wdychanego powietrza. Ich podstawą jest świadome oddychanie oraz kontrola wdychanego i wydychanego powietrza a także pobudzenie do działania przepony.
Oddychanie przeponowe
Przepona jest mięśniem głównym mięśniem odpowiadającym za oddychanie. Prawidłowe wykorzystanie przepony w procesie oddychania pomaga w prawidłowym działaniu układu limfatycznego, który odpowiada za usuwanie toksyn oraz odporność organizmu.
- Usiądź z wyprostowanymi plecami, rozluźnij się i zamknij oczy. Połóż dłonie na brzuchu oraz wykonaj głęboki wdech nosem. Brzuch powinien unosić się tworząc balonik. Powoli wydychaj powietrze. Wykonaj w ten sposób 10 wdechów.
- Połóż się na plecach, ugnij nogi i zamknij oczy. Jedną dłoń połóż na brzuchu a drugą na klatce piersiowej. Kieruj spokojnie strumień powietrza w stronę brzucha tak by dłoń się unosiła. Wykonaj 30 wdechów.
Redukowanie objętości wdychanego powietrza. Zmniejszona objętość oddechowa przyczynia się do redukcji negatywnych następstw hiperwentylacji.
- Usiądź wygodnie i się zrelaksuj. Przyłóż palec wskazujący do nozdrzy, tuż nad ustami.
- Nabierz jedynie taką ilość powietrza aby napełnić nozdrza.
- Wykonaj powolny wydech, który poczujesz na palcu w postaci ciepłego powietrza.
- Postaraj się uspokoić i spowolnić wydech aby odczuwalne na palcu powietrze było jak najmniej ciepłe.
- Po zakończeniu ćwiczenia odczujesz potrzebę nabrania głębokiego wdechu. Postaraj się przez ok. 4 minuty nie wykonać głębokich wdechów.
Ćwiczenia oddechowe niosą same w sobie także wiele korzyści np. pomagają w wyciszeniu i relaksie, redukując stres, wzmacniają mięśnie oddechowe.
Powyższe informacje stanowią wprowadzenie do metody Butejki. Nie zastąpią jednak profesjonalnej konsultacji z lekarzem , dlatego zachęcamy do wizyty u specjalisty.
Zadbaj o siebie i swoją rodzinę już dzisiaj i umów konsultację.