Jaką rolę pełni pasta do zębów w codziennej higienie jamy ustnej?

 In Nowinki, Stomatologia Zachowawcza

Zostając przy temacie higieny jamy ustnej teraz bierzemy pod lupę pasty do zębów.  Dlaczego stosujemy pasty do zębów, poza oczywistym powodem jakim jestem ochrona przed próchnicą?

Pasty przede wszystkim oczyszczają zęby i hamują rozwój bakterii. Jednak równolegle wzmacniają powierzchnię szkliwa, chronią je przed działaniem kwasów oraz oddziałują pozytywnie na dziąsła.

Jakie substancje zawiera pasta do zębów dla dorosłych?

– ścierne i polerujące (zmikronizowany proszek nieniszczący szkliwa np. krzemionka, węglan wapnia, sole glinu), które mechanicznie usuwają osad,

– pieniące (np. związki sodu), które zmiękczają związki organiczne w płytce nazębnej,

– przeciwbakteryjne(triklosan, mentol),

– przeciwzapalne (alantoina, wyciągi ziołowe),

– przeciwpróchnicze – w większości przypadków jest to fluor( np. aminofluorki, fluorek sodu, fluorek cyny). Niektóre pasty są bez fluoru i w zamian wzbogacone o alkohol polihydroksylowy lub substancje ziołowe, czy porosty.

Czym różni się pasta dla dzieci?

Przede wszystkim ma mniejszą zawartość fluoru niż w pastach dla dorosłych, bądź jego brak. Dlaczego? Powód jest prosty, mianowicie dzieci w szczególności małe połykają pastę podczas mycia zębów.

Jakie dozwolone dawki stężenia fluoru może zawierać pasta?

– niemowlęta ? 0ppm, czyli najlepiej bez fluoru,

– 2 lata-( jeśli dziecko potrafi wypłukać usta)- 250-500ppm,

– 5-7 lat ok. 1000ppm,

– dzieci powyżej 8lat mogą używać pasty dla dorosłych  o zawartości fluoru od 1000ppm do 1400ppm.

– rekomendowana zawartość fluoru dla osób dorosłych powinna zachować wartość od 1000 do 1500 ppm.

Czy fluor jest bezpieczny?

Zdania na ten temat są podzielone. Organizacje takie jak FDA i WHO zapewniają, że fluoryzacja jest bezpieczna oraz korzystnie wpływa na stan zębów. Na pewno statystyki potwierdzają, iż osoby stosujące fluor mają mniejszy wskaźnik próchnicy i zdrowsze zęby. Fluor w paście do zębów tworzy fluoroapatyt, który jest odporny na działanie bakterii próchniczotwórczych, wpływa na metabolizm bakterii płytki nazębnej i stymuluje tworzenie się nowej tkanki kostnej. Fluor wbudowuje się w szkliwo. Jeśli stężenie fluoru w szkliwie jest za niskie, staje się ono cieńsze, bardziej podatne na pęknięcia i mniej odporne na kwaśne środowisko jamy ustnej.

Pamiętajcie, że fluor zawarty jest nie tylko w paście do zębów, ale też innych produktach do higieny jamy ustnej. Źródłem fluoru jest woda pitna, herbata, produkty zbożowe, sery podpuszczkowe i ryby.

Jednak nie da się ukryć, że fluor może wykazywać działanie toksyczne, podobnie jak inne substancje stosowane w nadmiarze! Najczęstszym powikłaniem przedawkowania fluoru jest fluoroza. Ten problem głównie dotyczy dzieci i młodzieży. Objawia się kredowymi lub brązowymi pasmami na przodzie zębów i nadżerką szkliwa, które może kruszeć.

Mimo to jesteśmy pewni, że schorzenia takie jak: stany zapalne wątroby, niewydolność nerek, zmiany neurodegradacyjne w mózgu, o których donoszą niektóre publikacje mogące wynikać z przedawkowania fluoru, nie są spowodowane przez codzienne mycie zębów produktami z jego dodatkiem – to jest praktycznie niemożliwe!

Często pacjenci pytają, czy można równolegle używać różnych past? Odpowiadamy: jak najbardziej korzystaj z pasty w zależności od problemów, z którymi w danej chwili się zmagasz. Co więcej nie należy się przyzwyczajać do jednego rodzaju pasty!

W ramach ciekawostki warto wspomnieć również o pastach wybielających zęby. Takie pasty nie wybielają zębów dosłownie, ale skutecznie pomagają w usuwaniu przebarwień i nalotów.

Zachęcamy do profesjonalnej konsultacji, nasz personel pomoże Ci w wybraniu najlepszej pasty i szczoteczki do Twoich zębów.

Recent Posts

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search